فروش لوازم دفاع شخصی

فروش لوازم دفاع شخصی در ایران توسط مرکز انتظامی پلیس پیشگیری ناجا تنها ارگان صادر و توزیع کننده تجهیزات دفاع شخصی در کشور مان امکان پذیر می باشد و هیچ سازمان یا ارگان دیگری اجازه فروش لوازم دفاع شخصی را ندارد. بنابراین فروش لوازم دفاع شخصی از سایر مراکز جرم محسوب شده و پیگرد قانونی دارد. همچنین ورود این لوازم بدون مجوز بعنوان کالای قاچاق در نظر گرفته می شود. شوراي امنيت كشور به منظور سامان‌دهی و سازمان‌دهی استفاده، فروش، خريد، توزيع و نگهداري تجهيزات مانند شوكر، افشانه و … مقرر كرده است، توزيع و فروش اين تجهيزات از سوي نيروي انتظامي صورت گيرد كه به طبع آن مركز انتظام پليس پيشگيري مسئوليت اين مهم را به تعدادي از موسسات خدمات حفاظتي – مراقبتی در سطح كشور واگذار كرد.

در حال حاضر، فروش لوازم دفاع شخصی  برای اتحادیه طلافروش ها، صراف ها، متصدیان جایگاه عرضه سوخت، جامعه پزشکان، کانون وکلا، رانندگان وسایل نقلیه درون و برون شهری تحت نظارت اتحادیه تاکسیرانی، متصدیان داروخانه های شبانه روزی پس از احراز صلاحیت، مجوز حمل و نگهداری صادر می شود. اما سایر اشخاص نیز که خواهان تهیه لوازم دفاع شخصی می باشند نیز می توانند درخواست خود را به نیروی انتظامی داده تا در شورای مربوطه که متشکل از اتحادیه صنفی و نیروی انتظامی و … مطرح و در صورت تایید مجوز خرید لوازم دفاع شخصی به آنان داده شود.

انواع لوازم دفاع شخصی

لوازم دفاع شخصی شامل: شوکر های الکتریکی و انواع افشانه می باشد که استفاده از آنها نیاز به آموزش دارد. و همچنین موارد مصرف گوناگونی دارندکه هنگام فروش لوازم دفاع شخصی به همراه برشور مربوطه ارائه می گردند. در صورت عدم رعایت نکات و رعایت موارد مصرف لوازم دفاع شخصی ممکن است سلامتی و یا جان دیگران مورد تهدید جدی قرار گیرد به طور مثال درخصوص افشانه ها یا گازهای اشک آور مصرف نادرست آنها ممکن است منجر به نابینایی، تنگی نفس برای افرادی که دچار آسم یا بیماری های دیگری باشند به همراه بیاورد یا شوکرهای الکتریکی برای افرادی که دچار بیماری قلبی و یا باطری در قلب دارند منجر به رفتن به کما و حتی مرگ گردند. لذا لازم است حتما آموزش های لازم در خصوص نحوه نگهداری، مصرف و سایر موارد لازم قبل از خرید و استفاده مد نظر قرار گیرند.

همچنین از نظر سلامت روان، عدم اعتیاد، حسن برخورد و تعهد استفاده کننده فقط در شرایط و مکان مورد نیازی که توسط کارشناسان موسسات خدمات حفاظتی – مراقبتی تایید می شوند مورد استفاده قرار گیرند. بایستی دقت نمود که این لوازم صرفا برای استفاده افراد در مشاغل خاص و در مکان های خاص می باشد که مورد تعرض قرار گرفته باشند. بنابراین اگر این افراد در جای دیگر مورد نزاع و یا درگیری قرار بگیرند حق استفاده از این تجهیزات را ندارند. و در صورت استفاده و عدم التزام به این امر فرد خاطی به مراجع قضایی معرفی می شوند. چرا که هنگام خرید این لوازم افراد موظف هستند تا فرم تعهد نامه مربوط به نحوه استفاده، توصیه ها و تذکرات لازم الاجرا را تکمیل نمایند.

فروش انواع لوازم دفاع شخصی

فروش لوازم دفاع شخصی در کشور توسط  مركز انتظامی پلیس پیشگیری نیروی انتظامی و یا موسسات حفاظتی – مراقبتی امکان پذیر می باشند. هرگونه ورود لوازم دفاع شخصی به کشور غیر از موارد مذکور حکم ورود کالای قاچاق داشته و مشمول پیگرد قانونی است. درصورت مشاهده بایستی از طریق پلیس 110 گزارش داده شود. لوازم دفاع شخصی برای چهار گروه: لشکری،کشوری، صنوف و اشخاص حقیقی می توانند متقاضی تهیه لوازم دفاع شخصی باشند. نیروی انتظامی برای افراد صنوفی همچون وکلا، دادگستری، طلا فروشان، صرافان، داروخانه های شبانه روزی، پرستاران که امکان وقوع جرم را دارند افشانه را داده است.

افراد حقیقی که تابع هیچ صنف یا سازمان خاصی نیستند هم می‌توانند ضمن درخواست افشانه، دلايل نياز خود به تجهيزات دفاعي را عنوان كنند و به پليس پيشگيري استان خود دلالت داده كه پس از ارائه درخواست در كميسيون‌هايی خاص بررسی می شود و در صورت تاييد درخواست برابر روند كاري تجهيزات به آن فرد حقيقی تعلق می‌گيرد. جهت خرید لوازم دفاع شخصی لازم است افراد مدارک خود را که نشان دهنده نوع شغل، محل اشتغال، گواهی نامه های صحت سلامت افراد مورد نظر و سایر مواردی که توسط نیروی انتظامی اعلام می گردد تهیه نمایند. موسسات حفاظتی – مراقبتی جهت افراد واجد شرایط کارت استفاده تهیه می کنند که لازم است حتما این کارت ها به همراه لوازم دفاع شخصی در همان مکان مورد تایید (طلا فروشی، صرافی و …) نگهداری شوند.

اعضای اصناف می توانند از طریق صنوف خود متقاضی دریافت لوازم دفاع شخصی باشند. صدور مجوز صلاحیت حمل و نگهداری از لوازم شخصی برای افرادی که دچار ناراحتی اعصاب و روان باشند امکان پذیر نیست. این مجوز بایستی از طریق بیمارستان های ناجا مورد تایید قرار گیرد. عمر مفید استفاده از افشانه ها یک و نیم سال می باشد که در صورت انقضای زمان مصرف بایستی ابتدا افشانه قبلی مسترد و سپس افشانه جدید با تایید صلاحیت و سایر شرایط در اختیار افراد قرار گیرند. افشانه ها دارای دوز پایینی می باشند که صرفا جهت باز دارندگی از ارتکاب جرم استفاده می شوند. و بنابراین تاثیرات منفی جسمانی چندانی ایجاد نمی کنند. لوازم دفاع شخصی تولید وزارت دفاع و ساخت ایران می باشند. وزارت دفاع بنا به درخواست ناجا تولید شوکر و افشانه را بعهده دارد.

تجهيزاتی كه خارج از چرخه ناجا و به صورت تبليغات اينترنتی و سوء استفاده از نام‌های خاص به فروش می رسند عوارض ناگواری بر جسم افراد می‌گذارد. هشدار مهم: شوكرهايی كه در بازارها به فروش مي‌رسد دارای ولتاژ برق 1800، 2000، 2500 هستند. و اين در حالي است كه برق 220 ولت پس از چند ثانيه فرد را به حالت كما مي‌برد و بيش از اين ولتاژ بدن انسان را با مشكلات عديده ای می تواند رو به ‌رو كرده و ممكن است موجب مرگ افراد شود. این ولتاژ بصورت شوک الکتریکی به بدن وارد می شود و لازم است که هنگام استفاده از نقاط خاصی از بدن وارد گردند چرا که امکان رفتن به کما و یا مرگ وجود دارد. موسسات خدمات حفاظتی –مراقبتی در استان ها زیر نظر ناجا مشغول به فعالیت هستند بنابر این لیست مراکز معتبر در این خصوص را بایستی از ناجا یا پلیس پیشگیری نیروی انتظامی استعلام نمود. شوکر هایی که از طریق غیر از موسسات خدمات حفاظتی – مراقبتی در بازار موجود است ساخت کشور چین و یک بار مصرف هستند و همچنین گازهای اشک آوری که به صورت قاچاق وارد و توزیع می شوند اغلب برای مهار حیوانات وحشی تولید شده اند و استفاده از آنها برای انسان زیانبار است.

موسسه حفاظتی مراقبتی نظم گستران امید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *