تجهیزات امنیتی

تجهیزات امنیتی چرا اهمیت دارد ؟با پیشرفته شدن جوامع و پیدایش تجهیزات تخصصی گوناگون زندگی برای انسان بسیار آسان تر و کم خطرتر از گذشته گشته است. بشر از ابتدای خلقت تا به امروز برای مقابله با خطرات احتمالی به دنبال راه حل دفاعی مناسب بوده تا بقای خود، خانواده و دارایی هایش را حفظ کند. با هوشمند شدن اسباب زندگی به همان میزان که حفظ امنیت بهتر و راحت تر از قبل امکان پذیر است، جرائم و خطرات نیز پیچیده تر از گذشته شده اند.

بنابراین اگر راهکاری برای مقابله با عواملی که امنیت شما را تهدید می کنند نیندیشید بی شک آسیب خواهید دید. با توجه به قوی تر شدن تهدیدها شما ناگزیر به کمک گرفتن از تجهیزات امنیتی مدرن و کارآمد خواهید بود. در این مطلب قصد داریم تا شما را با انواع این تجهیزات آشنا سازیم تا با آگاهی کامل در این زمینه هزینه کنید.

سیستم های امنیتی در کارخانه ها، ساختمان ها، طلافروشی ها، صرافی ها، بانک ها، فرودگاه ها، سازمان ها و فروشگاه ها به کار برده می شوند تا با پایین آوردن احتمال بروز جرم و جنایت امنیت اماکن و جامعه را به بالاترین سطح ممکن برساند. تجهیزات امنیتی انواع گوناگونی دارند که در این مطلب ما شما را با برخی از مهم ترین آنها همچون تجهیزات امنیتی تصویری، دزدگیرها، سیستم اعلام حریق، گیت های امنیتی و وسایل دفاع شخصی آشنا نماییم.

تجهیزات امنیتی تصویری

نظارت تصویری یکی از بخش های مهم  سیستم امنیتی مدرن محسوب می شود. نظارت تصویری و دوربین های مداربسته تجهیزات بسیار موثری به منظور جلوگیری از بروز جرم و شناسایی مجرمان می باشد. تجهیزات امنیتی تصویری از تنوع خوبی برخوردار می باشد. انواع دوربین های مداربسته با سیم و یا بی سیم، سیستم نظارت تصویری ضد انفجار برای مناطق پرخطر مانند تأسیسات نفت، سیستم نظارت تصویری با اشعه مادون قرمز، لیزر و حرارتی برای شناسایی تهدیدات برای فواصل طولانی در شب، هوای  مه آلود و … انواع تجهیزات امنیتی تصویری را تشکیل می دهند.

دوربین های مداربسته در شکل ها و اندازه های گوناگون برای کارایی های مختلف طراحی و ساخته می شوند. این دوربین ها به کمک تکنولوژی روز دنیا برای استفاده در محیط های داخلی و یا خارجی تولید می شوند. سادگی نصب و نگهداری این دوربین ها و کارایی بالا آنها موجب گردیده تا به عنوان یکی از عناصر جدایی ناپذیر برنامه امنیتی اکثر امکان محسوب شوند.

دزدگیرها

سیستم اعلام سرقت یا دزدگیر یکی از تجهیزات پیشرفته بسیار مفیدی است که در موقع عبور از  حریم شخصی و یا شکستن قفل با به صدا در آمدن خطر را هشدار می دهد.  با حرفه ای تر شدن سارقین، تجهیزات ایمنی نیز رو به سوی پیشرفته تر شدن آورده اند. دزدگیر ها هم از این غافله عقب نمانده و دارای عملکرد حرفه ای تری شده اند. دزدگیرها از تعدادی حسگر که به یک مجموعه آژیر متصل هستند تشکیل شده اند.

این حسگرها می توانند به ضربه، تغییر فشار و یا عوامل دیگری حساس باشند. انواع مختلفی از دزدگیرها برای فروش موجود می باشند. به طور کلی انواع دزدگیرها شامل دزدگیرهای ساده هشداردهنده، دزدگیرهای از راه دور مبتنی بر خطوط تلفن ثابت، دزدگیر های بی سیم، دزدگیر سیم کارتی و دزدگیر های تحت شبکه می باشند. در این میان سیستم های امنیتی خانه هوشمند این روزها مورد استقبال خوبی قرار گرفته اند. این سیستم ها در هنگام خطر از طریق تلفن همراه یا تبلت با شما و یا اعضای خانواده شما ارتباط برقرار می نمایند و شما را از اتفاق پیشامده آگاه می سازد.

سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق یکی از تجهیزات بسیار ضروری تمامی اماکن می باشد. پیشگیری از آتش سوزی و مواجه به موقع با آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سیستم های اعلام حریق به سه گروه آدرس پذیر، متعارف و بدون سیم تقسیم می گردند. برخی از این سیستم ها به صورت دستی و مابقی به صورت اتوماتیک کار می کنند. به طور کلی وظیفه این سیستم ها این است که هنگامی که آتش، دود، مونوکسید کربن و حرارت ایجاد شود فعال شده و شروع به صدا در آوردن آژیر خطر می کنند تا ساکنین آن منطقه از خطر اتفاق پیش آمده آگاه شوند. سیستم های اعلام حریق مدرن و پیشرفته این قابلیت را دارند تا علاوه بر تولید صدا در هنگام خطر با آتش نشانی تماس گرفته و یا تابلوهای خروج اضطراری را روشن سازند.

گیت های امنیتی

از گیت های امنیتی به منظور جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز استفاده می کنند. گیت های سه شاخه، گیت های گردان نیم قد، گیت های تمام قد، گیت های شیشه ای سریع و گیت های نوری از انواع گیت ها می باشند. ساختار و عملکرد گیت های امنیتی شامل ترکیبی از تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی می شود. معمولا این گیت ها به سیستمی مجهز هستند که از طریق آنها کنترل بر روی دستگاه امکان پذیر می باشد. اغلب گیت های امنیتی دارای این قابلیت هستند که اشیای فلزی را شناسایی کنند. این امکان جهت حفظ امنیت مکان بسیار مفید و کاربردی است. چرا که به کمک آنها انواع سلاح کمری گرم و سرد، گوشی همراه، ابزار و قطعات فلزی (در خروجی کارگاه ها) و … مشخص می شوند. عملکرد این گیت ها بر اساس سنسورهای موجود در دیواره های گیت تنظیم می گردد.

انواع دیگر گیت ها و درب های اتوماتیک عبارت هستند از گیت اسلایدی، گیت کشوئی، گیت باد بزنی، گيت بالارو، گیت لولایی عمودی و گیت با بازویی راه بند. شایان ذکر است که درب های اتوماتیک از دو بخش اصلی گیت و عملگر گیت تشکیل می شوند.

تجهیزات دفاع شخصی

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که تنها گروه های هدف در معرض خطر همانند طلا فروشی ها و صرافی ها اجازه استفاده از این تجهیزات را دارند. اگر قصد دارید تا این تجهیزات را تهیه نمایید بهتر است تا خرید خود را از محل های مورد تایید نیروی انتظامی نظیر شرکت های امنیتی حفاظتی انجام دهید. این تجهیزات شامل وسایلی نظیر افشانه فلفل، گازهای اشک آور، شوکر و … می باشد. به خاطر داشته باشید که این تجهیزات دفاع شخصی باید در اختیار افراد قابل اعتمادی قرار گیرد که توانایی، دانش و مهارت استفاده از آنها را داشته باشند. اگر این ابزار در اختیار افراد غیر قابل صلاحیت قرار بگیرد موجب نا امنی بیشتر جامعه می گردد.

ارسال دیدگاه