سیستم اعلام سرقت

سیستم اعلام سرقت جهت استفاده در مکان های متعددی امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. ایمن نگاه داشتن خانه در ساعاتی که افراد حضور ندارند و مشغول به کار هستند. یا مراکز اداری و تجاری که دارای ارباب رجوع می باشند همچنین مراکز صنعتی بعلت دارا بودن ابزار آلات و سایر وسایل ارزشمند بسیار اهمیت دارد. با توجه به ازدیاد موارد جرم و سرقت و استفاده از روشهای جدید سرقت از امکان و منازل و خودروها لازم است جهت حفظ و حراست از افراد و اشیاء و هرگونه لوازم ارزشمند سیستم هایی تهیه شوند که بتوانند هر چه سریعتر در خصوص بروز این گونه خسارات اعلام خطر نمایند. و بهتر است با مراکز خدمات رسانی نیز مرتبط گردند.تا ضمن اعلام خطر هر چه سریعتر از بروز سرقت جلوگیری نموده و بتوان به عنوان پیشگیری از امکان بروز خطر سرقت استفاده نمود.

سیستم اعلام سرقت یا همان دزدگیر از قطعاتی بعنوان حسگر و یک مرکز کنترل تشکیل شده اند. سیستم اعلام سرقت دو نوع بی سیم و معمولی که از کابل استفاده می کنند و یک سری ابزار آلات کمکی مثل آژیر و غیره تشکیل شده اند. بسیار مهم است که از نظر کارشناسان سیستم اعلام سرقت در خصوص تهیه نوع متناسب سیستم اعلام سرقت استفاده گردد. با توجه به میزان تردد و سایر مولفه های امکان وقوع جرم نوع سیستم اعلام سرقت را تعیین نمایند تا بهره وری بیشتری و همچنین میزان بالاتری از امنیت تامین گردد. سیستم اعلام سرقت برای اماکن، ادارات و کارگاه های صنعتی و یا خودرو انواع و اقسام گوناگونی دارند. و هر یک از آنها با توجه به کارکرد مورد نیاز و خطر احتمالی و … طراحی شده اند.

انواع سیستم اعلام سرقت:

  • سنسور آهنربایی یا مگنت بر روی درب ها یا پنجره ها نصب شده و می تواند باز شدن یا بسته شدن آنها را تشخیص و به مرکز کنترل اعلام نماید. که برای سرقت خودرو یا درب های ورودی و پنجره های ساختمان های منازل می توان نصب نمود.
  • سنسور شوک و یا ضربه بر روی شیشه ها یا دیوارها نصب که هنگام تخریب فعال می شود. این نوع سیستم نیز برای خودرو ها به کار بسته می شوند.
  • سنسور چشمی و یا حرکتی: کمک پرتوهای مادون قرمز، می توانند در روز یا شب و در تاریکی مطلق وجود هر گونه موجود زنده ایی را تشخیص دهند. برای بانک ها و یا سایر مراکز تجاری کاربرد دارند.

 

  • سنسور دود یا حرارت در جاهای کوچک و همچنین هنگام حریق و آتش قابلیت استفاده دارند. جهت منازل هنگامی که افراد حضور ندارند یا کارگاههایی که خطر اشتعال وجود دارد بسیار اهمیت دارند.

 

  • دتکتور مستقل Stand aloneجهت اماکن خیلی کوچک طراحی شده حرکت را تشخیص و اعلام سرقت می کنند.

سیستم اعلام سرقت اماکن دارای مرکز کنترل، مسولیت رساندن اعلام سرقت را دارند که توسط آژیر و یا سایر موارد پس از تشخیص سرقت و یا دزدی به مخاطبین آن به صورت های بسته شدن درب ها، پخش آژیر، تولید فلاشر های نوری، ایجاد صدا، اعلام می شود که این موارد می تواند به صورت عمومی و یا حتی اعلام سرقت به صورت تلفنی به اشخاص لازم و یا پلیس اطلاع داده شده تا در اسرع وقت خود را به محل برسانند.

سیستم اعلام سرقت دارای دو بخش حسگر و مرکز کنترل است که انواع حسگر در مطلب فوق توضیح داده شد. مرکز کنترل نیز بنا به شرایط و نوع حسگری که به جهت حفظ امنیت بکار برده می شود انواع مختلفی دارد که متناسب با هزینه، نوع حسگر، و سایر شرایطی که کارشناسان سیستم امنیتی و حفاظتی در نظر می گیرند و درجه کاربرد و امکانات تکنولوژی موجود تعیین می کنند. با توجه به اینکه استفاده از سیستم های اعلام سرقت یک کار تخصصی است و نیاز به بررسی کارشناسی دارد توصیه می شود قبل از تهیه هرگونه سیستم اعلام سرقت با کارشناسان حوزه امنیتی و حفاظتی ارتباط برقرار نموده و از اطلاعات و دانش آنان جهت انتخاب بهترین سیستم بادر نظر گرفتن موضوع مورد سرقت، میزان هزینه ای که به این منظور در نظر گرفته شده، بالاترین امکانات امنیتی برای حفظ و حراست از اموال، اشیاء، افراد و یا حتی حیواناتی که صیانت از آنها برایمان اهمیت دارند مشاوره نمود.

مراکز کنترل شامل: انواع ریموت می باشند که بهتر است از نوع کد دار یا رمز دار آنها استفاده نمود. زیرا کد دارای امنیت بیشتری است و امکان مفقود شدن نیز ندارد. ریموت های ارزان قیمت بدلیل امکان کپی برداری ارزش چندانی ندارند. زیرا سارقین به راحتی قادرند با نسخه برداری به اهداف خود برسند. بنابراین پیشنهاد می گردد در صورت دارا بودن امکانات و هزینه کافی از ریموت های مطمئن تر استفاده نمایید.

در ضمن برای ساختمان های بزرگ و یا موسسات مالی همچنین بانک ها و کارگاه های صنعتی و مراکز تجاری – اداری و یا طلا فروشی ها و صرافی ها کنترل پنل های پیچیده ای طراحی شده است که دارای امکانات زیادی می باشند که حتی با مراکز نیروهای انتظامی ادارای ارتباط مستقیم بوده و در صورت بروز هر گونه خطر به نحوی طراحی شده اند که قادرند بطور مثال درب های محل مورد نظر را بسته، اعلام آژیر عمومی نموده تا افراد نیرو های حفاظتی مورد نظر به محل سرقت وارد شده و خدمات لازم و اقدامات مربوط صورت پذیرد. یکی از مهمترین ابزارهایی که اعلام سرقت می کند آژیر می باشد.

لذا لازم است از آژیر هایی استفاده شود که به خوبی قابل تشخیص و شنیده شدن باشند. زیرا آژیر نقش مهمی در ترساندن سارق نیز ایفا می کند. چراغ های گردان نیز وقتی به همراه آژیر استفاده می شوند نقش بسیار مهمی در ترساندن سارق داشته و همچنین برای عابرین و همسایه ها بعنوان یک هشدار جدی تلقی شده و امکان کمک رسانی و حفاظتی را بالا می برند. سیستم های اعلام سرقت همچون سایر سیتم های الکترونیکی نیاز به برق دارند لذا جهت تامین برق مورد نیاز شان مجهز به باطری هستند تا در صورت قطع برق بتوانند امنیت لازم را تامین کنند.

لذا زمان تهیه سیستم اعلام سرقت بایستی به این نکته دقت نمود و همچنین همواره از سالم بودن باطری و زمان انقضائ مصرف مورد نظر قرار داد. در جاهایی مثل طلا فروشی و یا صرافی ها و یا بانک ها و فروشگاه هایی که کالاهای گران قیمت عرضه می کنند از دوربین های مدار بسته و انواع درب های کنترلی و یا سیستم هایی که با یک پدال یا شستی به پلیس اعلام خطر می کنند مورد استفاده قرار می گیرند. با پیشرفت تکنولوژی انواع تلفن هایی که می توانند در مواقع خطر پیغام های از پیش تعریف شده ای را به پلیس اعلام کنند به وجود آمده است. در هر صورت بایستی این نکته را در نظر بگیرید که هیچ سیستم اعلام سرقتی به تنهایی نمی تواند امنیت شما را تامین نماید.

بلکه رعایت اصول حفاظتی مانند مسدود نمودن درب های ورودی با حفاظ های استاندارد، عدم در اختیار گذاشتن کلیدها به سایرین، ندادن اطلاعات رمزی مربوط به سیستم های اعلام سرقت به دیگران از اهم نکاتی است که همواره بایستی رعایت نمود. حتما رمز سیستم های اعلام سرقت را پس از تحویل گرفتن از شرکت های معتبر تعویض نمایید. جهت تهیه سیستم های اعلام سرقت حتما از افراد و شرکت های معتبر استفاده نمایید.

 

موسسه حفاظتی مراقبتی نظم گستران امید

 

 

 

ارسال دیدگاه